JAN ŠROUBEK

Jan Šroubek (1958) je berounský fotograf, jehož hlavním tématem je žánrová fotografie a reportáž, fotografuje zejména lidi v nejrůznějším prostředí, zachycuje každodenní život v rozličných zemích světa. Rovněž se věnuje fotografování portrétu a aktu.

Své fotografie vystavoval na více než sedmdesáti samostatných či kolektivních výstavách např. v Paříži, Praze, Berouně, Archangelsku (Rusko), Stěpanakertu (Náhorní Karabach), Vinkovci (Chorvatsko), Svitavách, Mariánských Lázních, Jevanech, na hradě Křivoklátě…

Je členem volného sdružení fotografů Berounští fotorici.

Společně s Janem Velíškem vydal v roce 2002 knihu fotografií a textů Znám tě málo a v roce 2012 Malé hejno bílých vran. V roce 2005 s Jiřím Semrádem uvedl publikaci Obrazy a příběhy a v roce 2008 představil fotografický projekt Homo Berounensis, který měl za cíl ukázat známé i méně známé osobnosti z Berouna a okolí a jehož součástí je i stejnojmenná kniha portrétních fotografií.

Mimo to se podílel na vydání dalších fotografických publikací, jako např. Třetí koaliční válka 1805, kde byly použity jeho snímky z rekonstrukcí bitvy u Slavkova, jeho fotografie najdete ve fotografických knížkách o Gruzii, Náhorním Karabachu, Uzbekistánu a jiných. Čas od času má fotografickou reportáž v časopise pivovaru Bernard Vlastní cestou.